Melissa: plastový sen

Vždy, keď prichádza máj tak sa najviac teším na rozkvitnuté čerešne. Tento rok ma dokonca reálne napadlo, žeby nebolo odveci sa pod nejakou konečne aj pobozkať. 🙂 Ajajajaj, romantická? Veď som bola vždy pragmatická, heh. 🙂 Celý tento príbeh však nedopadol pod čerešňou, ale u nás v Comodo Concept store v Žiline. Pribalila som si do botníka nový pár mäkkých melissiek. Letná kolekcia je silná. Voňavé vegánske melisky z eko-plastu sú parádnou voľbou nie len vďaka prepracovanému dizajnu. Ja ako človek cez slovo veľmi vnímam ich filozofiu, ktorú do tvorby vnášajú. Snažia sa vystihnúť nás ľudí, ako nositeľov ich botičiek cez každodenný život a sprestriť nám ho tým, čo vytvoria. Každý rok lepšie, mäkkšie, pohodlnejšie a viac pre život a na rozveselenie v obyčajných či rušných alebo v neosobných dňoch. Ja som si ten môj nový pár vybrala na svadbu naj kamošky. Čiže na oslavu lásky. Prečítajte si, o čom sú tri hlavné témy topánok z letnej kolekcie melissa SS18.

Praktická, a pritom ultra ženská Melissa. Navyše s retro prackou. Veľmi si ich v Comodo Concept užívame.

„Home is where wi-fi is.“

#ktosom/ #ktosi?

Nosnou témou letnej kolekcie je pátranie po našej vlastnej identite. Na začiatku sa tím kreatívcov z Melissy zameral na maping miest a prostredia, v ktorých žijeme. Položili si otázku, kto som ja dnes v ruchu neosobného veľkomesta či megalopolisu. Prostredie, v ktorom žijeme nás silno ovplyvňuje, čo sa potom vlastne rovnako prenáša do módy. Kreatívci si všímajú, ako sa ruch veľkomesta premieta do života, ktorý je  čoraz menej osobný. Do tohto procesu sa zapájajú moderné technológie. Mladá generácia ich využíva vďaka Instagramu či vizuálnemu umeniu na zdieľanie a šírenie lokálneho, malého do globálneho sveta. Šíri sa tak niečo, čomu hovoríme glocal (rozumej global+local).  A kde je teda dnes to miesto, ktoré nazývame a cítime sa v ňom ako doma? Je to ešte stále tvoja izba, tvoj byt? Alebo je to skôr miesto, kde sa rýchlo pripojíš na wi-fi a je ti jedno, či si v hoteli alebo na letisku? Melissa kreatívci išli tak ďaleko, že si pomohli vetou: ,,Home is where wi-fi is.” (Domov je tam, kde je wi-fi).

Žijeme v globálnom svete, kde sa urputne snažíme spríjemniť si každodenný život. Je domov tam, kde je wi-fi pripojenie?

Dnešná urban džungľa ovplyvňuje náš spôsob myslenia a aj spôsob, ako sa rozhodujeme. Dokonca každý jeden náš pohyb môže byť zmapovaný. Len si zoberte koľko aplikácií máme na vyriešenie otázky: “Kde som ? Kam idem?” Už viete? Sú to Waze, Google či iné geolokačné mapy.

Spleť ulíc, mapy, architektúra. Urban charakter miest, v ktorých žijeme a tvoríme naše životy. A k tomu kus lokálneho, prvku, ako je čipka či kroj, čo sa zas rýchlo šíri aj vďaka sociálnym sieťam.

Ako zrkadlo tohto pohybu zapracovala melissa na podrážky svojich modelov poéziu tejto modernej džungle. Nové logo, ktoré vzniklo spojeným fiktívnych adries vytvorila na podrážky melissiek vizuálna umelkyňa Verena Smit. Osem nosných modelov melissa tejto letnej kolekcie je zároveň pomenovaných po mestách. Dve zas nesú ruské názvy ako Ulitsa (v preklade ulica) a Dubrovka (ruský termín pre neobývané miesto).

„Vo svete, ktorý sa stáva čoraz anonymnejší, je veľmi dôležité prehodnotiť hranice a koncepty, čo nám umožní spríjemniť si svoj každodenný život.“

The future of fashion is all-together.

#Budúcnosť módy: všetko spolu

„Mala by si investovať do menej konvenčného pohľadu na HI-LO (high-low móda) a to do takého, ktorý chápe, že cena jedného kúsku môže roztočiť novú luxusnú hru.“

S týmito voňavými topánočkami melissa nosíš na nohách viac ako len módny kúsok. Je v nich kus filozofie.

V časoch, kedy ľudia z fashion biznisu pričuchli k myšlienke kombinácií kúskov vysokej a tzv. dostupnej módy, nevedeli, ako veľmi to ovplyvní budúcnosť. Mixovanie drahých kusov oblečenia spolu s dostupnými vecami kompletne zmenilo pohľad na módu. Odkiaľ je to známe spojenie “street style”? 🙂 Vo svete fashionistu to znamená viac zábavy. Kúsky vysokej módy poznáme asi všetci, čo sa zaujímame o módu. Ale ako je to s definíciou tých druhých?! Čo je to dosutpný fashion kúsok? Nie je to len vec ceny, ale aj jedinečnosti. Môžu to byť náušnice zohnané na lokálnom trhu či kroj. V každom prípade: mixovanie, jednota a konvergencie. To sú základné piliere budúcej módy a toho, kam sa bude vyvíjať.

Šľapky, ktoré čerpajú z lokálnej krásy kroju.

#Empatia je to správne slovo

„Zastav sa, počúvaj, uzri a zamysli sa – to je dynamika človeka, ktorý nie je len ďalším v dave.“

Sociálne siete sú tu už navždy s nami. Vďaka nim si nechávame do našich životov vstupovať cez priateľov, známych a až po celebrity prakticky hocikoho. Paradoxne, cítime sa čoraz osamelejšími. Život v megalopolisoch, ale aj v menších mestách nám ponúka toľko impulzov, že sa v tom celom strácame a uztvárame sa hlbšie do seba. To vedie, žiaľ k prehlbujuúcej sa bariére medzi ľuďmi a ku chýbajúcej empatii medzi nami.

Dobrá správa je, že empatia je vlastne ľudská zručnosť. Je to s ňou podobne  ako s hraním na hudobný nástroj či so športovaním. S jej praktizovaním rastie naša schopnosť byť emptickými. Ako na to? Prvým krokom je uvedomiť si existenciu toho druhého, ktorý môže byť iný, než tí, na ktorých sme bežne zvyknutí alebo to môže byť pre nás nová situácia. Učíme sa reagovať a prijímať okolie také, aké je a nerobí nás to nešťastnými.

#byebye

Móda je naozaj postoj a kus filozofie. Veríme, že sme ponúkli dostatok matrošu na úvahy o živote. Zvyšok nájdeš u nás v Comodo Concept stores v Žiline a v Trnave. Samozrejme, s veľkou dávkou našej empatie pri ich skúšaní. 🙂


Text: spracovala s materiálmi od Melissa a rozvinula Eva Fuxa pre Comodo Concept

Foto&Models: Maťka, Katka, Dia

Produkcia: Comodo Concept

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *